Состен Могенара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Состен Могерана
Шпановиќ, Клишина и Могерана во Острава во 2011 година.

Состен Тарум Могенара (француски: Sosthene Taroum Moguenara , Сар, Чад 17 октомври 1989) е германска атлетичарка, специјалист за скок во далечина. Член е на АК Ватенштајн 10 од Бохум .

Животопис[уреди | уреди извор]

Како победник на германското првенство 2008 , таа се појавила на почетокот на сезоната 2009 со победата во Лајпциг на германското Сениорско првенство во скок со своите 6,54 метри. Во 2010 година, таа скокнала на митингот во Карлсруе на 6,75 метри и се квалификувала за Светското првенство 2008 во Доха (Катар).

Во 2011 година Германија освоила бронзен медал на Европското јуниорско првенство во Острава и го подобрила својот личен рекорд со 6,74 метри.

Личен рекорд од 6,88 достигнала во Везел 2012 година Истата година учествувала на Европското првенство во Хелсинки . каде што завршува четврта. Потоа отишла на Летната олимпијада во Лондон.

На 2 август 2013 година, за првпат во кариерата, го преминала 7 метарскиот меч со скок од 7,4 метри, што во Германија не се случило уште од времето на Источна Германија. Во август 2013 година, на Светското првенство во Москва беше 12 со 6,42 метри.

На првенството во Германија, Могенар ги имала следните резултати:

  • на отворено, 4 медали: 1 злато (2013), 2 сребрени (2014, 2015) 1 бронза (2013)
  • во сала 4 медали  : 4 злато (2009, 2010, 2014 и 2015)

Резултати на значајни натпревари[уреди | уреди извор]

Година Конкуренција Град Пласман Резултатот Детали
 Германија
Скок во далечина
2009 година Европско првенство U-23 Каунас, Литванија 4. 6.69 <b id="mwSg">во</b> [1]
2010 година. Светско првенство во сала Доха, Катар 11. 6.37 [2]
2011 година. Европско првенство U-23 Острава, Чехија 15x15пкс 6.74  ! [3]
Светско првенство Тегу, Јужна Кореја 31. 6.02 [4] Архивирано на 19 август 2019 г.
2012. Европско првенство Хелсинки, Финска 4 6.66 [5]
Олимписки игри Лондон, Велика Британија 18. 6.23 [6]
2013. Светско првенство Москва, Русија 11 6.42 [7]
2014. Светско првенство во сала Сопот, Полска 10 6.44 [8]
Европско првенство Цирих, Швајцарија 9. 6.39 [9]
2015. Европско првенство во сала Прага . Чехија 18x18пкс 6.44 [10]
Светско првенство Пекинг, Кина 27 6.23 [11]
2016 година. Олимписки игри Рио де Жанеиро, Бразил 10. 6.61 [12]
2017. Светско првенство во сала Бирмингем, Велика Британија 18x18пкс 6.85 [13]
  • в = посилно од дозволениот ветер

Лични рекорди[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултатот Град Датум
Скокови во далечина отворено 7,16 м Вајнхајм 28 мај 2016 година
во салата 6,86 м Сарбрикен 11 јануари 2015 година

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]