Сормланд (музеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Влезот на музејот Сермланд
Во Замокот Никопинг се сместени дел од музејските експонати

Музеј Сормланд е културно-историски музеј во Содерманланд, Шведска. Институцијата е одговорна за зачувување и спроведување разни истражувања во областа на културната историја и археологија на местото вклучувајќи го и средновековниот град Никепинг.[1]

Од почеток, музејот се наоѓал во замокот Никепинг на реката во центарот на Никепинг. Во 2018 година, биле отворени нови простории за музејот во Никепинг. Новиот објект содржи колекции со повеќе од 70.000 предмети, заедно со библиотеки, концертни сали, сали за предавања и работилници.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sörmlands museum“. visitsormland.com. Посетено на March 1, 2020.
  2. „Nyköpingshus“. Sörmlands museum. Посетено на March 1, 2020.
  3. „Nya Sörmlands museum“. Sörmlands museum. Посетено на March 1, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]