Сориско-харенгански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Соријанско-харенгански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеСориски Остров и Харенгански Остров
Говорници570  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sbh

Соријанско-харенганскиот Лејпонскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на островите Сори и Харенга во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја. Зборовниот редослед во јазикот е подмет-прирок-предмет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]