Прејди на содржината

Сончев екватор

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сончевиот екваторгеографската ширина на Земјата на која Сонцето се набљудува директно над главата напладне.[1] Поради косината на оската на Земјата, Сончевиот екватор варира во текот на годината, од Јужниот Повратник на декемвриската краткодневица до Северниот Повратник на јунската краткодневица. На денот на која било рамнодневица, положбата на Сонцето е во зенитот кога се гледа од географскиот екватор. Сонцето никогаш не може да се набљудува директно над главата надвор од тропските предели.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Climate and Currents“. Посетено на 7 март 2022.
  2. „What Is a Solstice? | NOAA SciJinks – All About Weather“. Посетено на 7 март 2022.