Сончаница

Од Википедија — слободната енциклопедија
    Ве молиме, обрнете внимание на ова важно предупредување
во врска со темите од областа на медицината (здравјето).
Сончаница
СпецијалностУргентна медицина Уреди на Википодатоците

Сончаницата настанува како последица на изложување на главата, а посебно на поттилниот дел на висока температура – т.е. на влијание на голема сончева топлина.

Симптоми[уреди | уреди извор]

Најчестите симптоми на сончаницата се сува кожа со зголемена температура ,главоболка, вртоглавица, немир,малаксалост видливо црвенило на лицето.На сонцето неможат да му одолеат повеќето луѓе,но покрај пријатната страна може да се предизвикаат и многу непријатности и здравствени тегоби,меѓу кои на прво место е сончаницата ,а уште потешки здравствени проблеми предизвикува т.н.топлотен удар. Сончаницата настанува со прекумерно изложување на главата/тилот на висока надворешна температура,т.е на влијанието на сончевите зраци и топлина. Доколку невнимателно ја изложувате главата на жешкото сонце,температурата во вашата глава се зголемува ,како во експрес лонец.Телото се обидува да го разлади мозокот со упатување на повеќе крв во мозокот,последица од оваа состојба е набрекнување на мозокот. Сериозните случаи на сончаницата можат да завршат со долготрајна несвестица.Најчестите симптоми на сончаницата се сува кожа со зголемена температура,главоболка,вртоглавица,немир,малаксалост и видливо црвенило на лицето.Доколку не се интервенира веднаш,набргу ќе почувствувате зуење во ушите,проблеми со видот,малаксалост,во потешки случаи општа зашеметеност,забрзан пулс,плитко дишење,раширени зеници,несвестица.

Лекување[уреди | уреди извор]

Лицето кое добило сончаница требе веднаш да се смести во ладовина,полулежечкум и да му се олабави облеката,да се разлади со вода,ладни облози,мраз на тилот на главата.Постојано контролирање на телесната температура,а со ладење да се престане дури по снижување на телесната температура.(под 38Ц). На болниот треба да му се даваат студени пијалаци-ако е во свесна состојба!(забрана кафе и алкохол)Во случај на несвестица пружете му прва помош со ладење на телото и на главата и повикајте итна помиш По сончаницата обично остануваат времени последици во вид на главоболки(со денови),чувствителност на звуци,раздразливост итн. Болниот требе да се одмара во затемнета просторија-разладена,да избегнува гледање на тв,радио ,компјутер Сончаницата можете да ја избегнете користејки заштита за главата(капа),разладувајте се почесто со вода(тилот) и пијте многу течности.