Сомседок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сомседок
УлогиФеренц Зенте
Јуци Комлош
Илона Иванчич
Карој Немчак
Јанош Кулка
Ева Еркењи
Земја на потеклоУнгарија
Првичен јазикунгарски
Бр. на епизоди331
Продукција
Времетраење30 minutes

Сомседок (Szomszédok) била унгарски телевизиска серија која траела помеѓу 1987-1999 и произвела 331 епизода, промовирајќи го своето големо финале на 31 декември 1999 година.

Серијата била сапунска опера , која се занимавала со животите на обичните луѓе, кои живееле и работеле во или околу просек лактетелеп ( микродистрикт Газдагрети, социјалистички станбен имот со неколку илјади станови во Будимпешта , изграден во 1980-тите години). Нивните ликови биле истражени, со текот на времето, во подеднаква длабочина: почнувајќи од стари пензионери, зафатени професионалци од средна возраст, млади луѓе што доаѓаат и кои доаѓаат и деца кои растат во своите тинејџерски години.

Многумина го сметаат Сомседок за дефинитивна унгарска телевизиска серија, која периодично ги опфаќа последните неколку години од комунистичката ера, демократска транзиција и скоро една деценија од новата пазарна економија на Унгарија.

Емитување денес[уреди | уреди извор]

По некое време надвор од емитување во живо, Сомседок била обновена на М1 (унгарски јавен сервис) од 13 март 2015 година. Повторното емитување првично била раскажувана со вметнувања на компјутерски текст, главно за насочување на оние кои се премногу млади за да се потсетат на крајот на комунистичката ера (на пример, колку чинел еден леб во тоа време или какво значење имала одредена јавна личност во тоа време). Оригиналната екипа и режисер на серијата јавно протестираа против оваа практика, а информативните текстови биле прекинати по неколку епизоди. Повторното емитување на оваа програма сега се прикажани на нејзиниот сестрински канал, класичниот канал M3 .

Денес, има само мал дел од оригиналното публика, бидејќи нејзината улога е преземена од Бараток Кезт , поживописна и најсовремена дневна сапунска опера, продуцирана од комерцијалната телевизија РТЛ Клуб .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]