Сомрајски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сомрајски јазик
Сибинејски јазик
Застапен воЧад
Говорници7.400  (1993)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sor

Сомрајскиот, уште познат и како сибинејски, е источночадски јазик, дел од групата на чадски јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според пописот од 1993 година, јазикот го зборуваат околу 7.410 жители во префектурите Танџиле и Лаи во југозападен Чад. Јазикот не е многу близок со останатите јазици во оваа јазична група, но има лексичка сличност со ндамскиот (47%), со саруанскиот (39%), гаданшкиот (35%), тумачкиот (33% и милтуанскиот (28%). Сибинејците се воглавно Христијани или анимисти и делови од Библијата се преведени на сомрајски (сибинејски). Јазикот се користи во предшколските програми и се запишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [ Сомрајски јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]