Сомонтин (Алмерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сомонтин
Координати: 37°23′ СГШ 2°23′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Покраина Андалузија
Провинција Алмерија
Површина
 • Вкупна 19 км2
Надм. вис. 830 м
Население (2005)
 • Вкупно 515
 • Густина 27,1/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Сомонтин е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Сомонтин (Алмерија) помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

492

509 506 508 501 530 515

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Somontín - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Somontín - Diputación Provincial de Almería