Соматотропен ослободувачки хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Соматотропниот ослободувачки хормон (STH) се продуцира од хипоталамусот како ослободувачки хормон за хормонот за растење.

Види исто така[уреди | уреди извор]