Солтонско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Солтонско Море
Salton Sea Reflection.jpg
Сливни земји САД
Површина&10000000000000899000000899 км2

Солтонско Море (англиски: Salton Sea) — солено езеро во САД. Се наоѓа на територија на сојузната американска држава Калифорнија. Површината на езерото изнесува 899 км².