Прејди на содржината

Солтонско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солтонско Море
Сливни земји САД
Површина&10000000000000899000000899 км2

Солтонско Море (англиски: Salton Sea) — солено езеро во САД. Се наоѓа на територија на сојузната американска држава Калифорнија. Површината на езерото изнесува 899 км².