Солвег Хеденгран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солвег Хеденгран
Роден(а)Солвег Хеденгран
26 април 1910(1910-04-26)
Стокхолм, Шведска
Починал(а)29 април 1956(1956-04-29) (возр. 46)
Стокхолм, Шведска
ЗанимањеГлумица
Активен период1919–1956
СопружникФолке Оверхолм
(1936–1943)

Солвег Хеденгран (26 април 1910 – 29 април 1956) била шведска филмска и телевизиска глумица. Таа се појавила во околу 30 филмови помеѓу 1919 и 1956 година.[1]

Избрана филмографија[уреди | уреди извор]

 • Синове Солбакен (1919)
 • Германски жени, германска верност (1927)
 • Кралството на Рие (1929)
 • Синове Солбакен (1934)
 • Флерт на архипелагот (1935)
 • Кон новите времиња (1939)
 • Замавнете го, судија! (1940)
 • Тролачка девојка (1942)
 • Децата од Фростмофјале (1945)
 • Бил Бергсон, мајстор детектив (1947)
 • Покер (1951)
 • Спасување на Бил Бергсон и Белата роза (1953)
 • Сите светски радости (1953)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Solveig Hedengran“ (шведски). Swedish Film Database. Посетено на 15 September 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]