Сокололики

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сокололики
Сокололики
Научна класификација [ у ]
Класа: Птици
Поткласа: Нови птици
Надред: Сокололики

Сокололиките (науч. Falconimorphae) се надред во состав на нерангираната група на грабливци (Raptores). Ги содржи редовите соколовидни (Falconiformes) и утковидни (Strigiformes).