Соколи ( гимнастичарско движење)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Sokol
Основана1862
ТипСпортска и културна федерација
СедиштеPrague, Czech Republic
ГрадоначалникHana Moučková
Мреж. местоsokol.eu
Членови на клубот Сокол во спортски костими, околу 1900 година
фотографирани од Šechtl and Voseček

Движењето "Сокол" е организација за гимнастика за сите возрасти , првично основана во Прага во Чешка регион на Австро-Унгарија во 1862 година од страна на Мирослав Тирш и Јиндрич Фигнер. Се базира на принципот "во здраво тело здрав дух". Сокол преку предавања, дискусии и групни екскурзии, го овозможувало она што Тирш го сметал за физичка, морална и интелектуална обука и тренинг на нацијата. Овие тренинзи се прошириле кај мажи од сите возрасти и категории, подоцна и кај жените.

Движењето се проширило и низ сите региони населени со словенска култура: Полска, Словенски земји, Србија , Бугарија,Македонија, Руската империја , Украина, Белорусија и остатокот од Австро-Унгарија (т.е. денес Словенија и Хрватска) Во многу од овие нации организацијата исто така е претходник на движењето Извидници. Иако официјално ја прокламирало институцијата "над политиката", Сокол одиграл важна улога во развојот на Чешката преродба обезбедувајќи форум за ширење на масовна национална идеологија. Статиите објавени во списанието Сокол, предавањата во библиотеките Сокол и театралните изведби-перформанси, големите гимнастички фестивали наречени "слетови", помогнале да се формира и распространи чешката национална митологија и верзија на историјата.


Види и[уреди | уреди извор]

References[уреди | уреди извор]

Sources[уреди | уреди извор]

  • Crampton, R. J. Eastern Europe in the Twentieth Century—and After. London: Routledge, 1997.
  • Jandásek, Ladislav. "The Founder of the Sokols: Miroslav Tyrš". Slavonic and East European Review, 10 (1931/1932).
  • Kruger, Arnd, and Murray, William (eds.). The Nazi Olympics: Sport, Politics, and Appeasement in the 1930s. University of Illinois: 2003. p. 9.
  • Nolte, Claire E. "Our Brothers across the Ocean: The Czech Sokol in America to 1914", International Journal of the History of Sport 26 (no. 13, 2009) 1963–82.
  • Nolte, Claire E. The Sokol in the Czech Lands to 1914: Training for the Nation. New York: Palgrave Macmillan, 2002.

External links[уреди | уреди извор]

Предлошка:Physical culture