Соковник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Електричен центрифугален соковник.

Соковник, познат и како цедилник на сокови, ― алатка која користена за црпење на сок од овошје, билки, лиснати зеленчуци и други видови зеленчук во постапка наречена цедење.[1] Апаратот го дроби, меле и/или го цеди сокот од пулпата.[2]

Некои видови на соковници можат да функционираат и како обработувач на храна.[3] Повеќето од двојните запченици и хоризонталните дробечки соковници имаат додатоци за дробење билки и зачини, истиснување тестенини, тестенини или стапчиња леб, правење детска храна и путер од јаткасти плодови, мелење кафе, правење млеко од јаткасти плодови итн.

Видови[уреди | уреди извор]

Развртувачи[уреди | уреди извор]

За одвојување на сокот од цитрус од пулпата се користи рачна цедилка.

Цедилките се користени за цедење сок од цитрус како што се грејпфрут, лимони, лимети и портокали.[4] Сокот се вади со притискање или мелење на преполовен цитрус по набразденото конусно средиште на соковникот и фрлање на кората. Некои развртувачи се неподвижни и бараат од корисникот да го притисне и да го заврти овошјето, додека други се електрични, автоматски вртејќи го средиштето кога ќе се притисне овошјето.

Центрифугални соковници[уреди | уреди извор]

Центрифугален соковник го сече овошјето или зеленчукот со рамно сечило за сечење.[се бара извор] Потоа го врти производот со голема брзина за да го одвои сокот од пулпата.

Дробечки соковници[уреди | уреди извор]

Дробечки соковник познат како соковник со ладно цедење или бавен соковник користи единечен шнек за да ги набие и здроби производите на помали делови пред да го исцеди неговиот сок по статичен екран додека пулпата се исфрла преку посебен излез.[се бара извор]

Тритурачки соковници[уреди | уреди извор]

Тритурачките соковници (соковници со двојни запченици) имаат двојни бушилки за дробење и пресување на производите.

Притискалка за цедење[уреди | уреди извор]

Притискалката за цедење, како што е притискалка за овошје или притискалка за вино, е притискалка од поголем обем што се користи во земјоделското производство. Овие притискалки можат да бидат неподвижни или мобилни. Мобилната притискалка има предност што може да се преместува од еден во друг овоштарник. Постапката првенствено се користи за јаболка и вклучува куп каша од јаболка, завиткана во фино мрежеста ткаенина, која потоа се пресува под околу 40 тони. Овие машини се популарни во Европа и сега се претставени во Северна Америка.

Апарат за сок на пареа[уреди | уреди извор]

Рингловиот цедач за вадење сок е вообичаено тенџере за правење на пареа што се користи за загревање на грст бобинки (или друго овошје) во перфориран сад нареден на врвот на сад за собирање сок што е над садот за пареа. Сокот се вади без механички средства, така што е неверојатно бистар, а поради загревањето на пареа исто така се пастеризира за долгорочно складирање.

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „juicer : Encyclopedia : Food Network“. www.foodterms.com. Архивирано од изворникот на 2011-05-25. Посетено на 30 август 2022.
  2. „Cold Press vs. Traditional: Which Juicer Should You Buy?“. The Huffington Post. 8 February 2013. Посетено на 30 август 2022.
  3. Farrell, Mary H J (28 август 2014). „You don't need a juicer to make juice“. Consumer Reports. Посетено на 30 август 2022.
  4. National Reamer Collectors Association. „REAMERS: The Great American Kitchen Collectible“. Архивирано од изворникот на 2016-07-29. Посетено на 30 август 2022.