Сокксксархен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион XII
SOCCSKSARGEN
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Коронадал, Јужен Котабато
Површина
 • Вкупна 18,925.7 km2 (7,307.3 sq mi)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 3,222,169
 • Густина 170/km2 (440/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-12
Покраини 4
Градови 5
Општини 45
Барангаи 1.194
Конг. окрузи 6
Јазици Т’боли, Блаан, Котабато Манобо, Тагабанва, други

Сокксксархен (СОККСКСАРХЕН) е регион на Филипините, кој е лоциран на островот Минданао и официјално нумериран како Регион XII. Името е акроним од 4-те провинции и од едниот град. Регионален административен центар е Коронадал.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(per km²)
Котабато Кидапаван Сити 958.643 6.565,9 146,0
Сарангани Алабел 410.622 2.980,0 137,8
Јужен Котабато Коронадал 690.728 3.996,1 172,9
Султан Кударат Исулан 586.505 4.714,8 124,4
Котабато Сити 163.849 175,99 931,0
Генерал Сантос Сити 411.822 492,86 835,6


Политичка карта на SOCCSKSARGEN