Сокехс (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Понпеј.

Сокехс е мал остров во северниот дел на сојузната држава Понпеј во Микронезија. Островот е поврзан со островот Понпеј.

На островот се наоѓа „карпата Сокехс“, најпозната географска карактеристика на Микронезија. На местото се одвил Сокехскиот бунт. Жителите на островот во октомври 1910 година се побуниле против Германското Царство, која владеела со Микронезија. Бунтот бил задушен во 1911 година и биле протерани 15 бунтовници и преселени неколку стотици жители во Палау. Островот е дел од општината Сокехс.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 6°58′N 158°11′E / 6.967° СГШ; 158.183° ИГД / 6.967; 158.183