Сокехс

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сокес)
Карта на Понпеј.

Сокехс е село и општина во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Во општината се наоѓа Паликир, главниот град на Микронезија. Сокехските Острови се наоѓаат северно од општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 6°58′16″ N; 158°11′14″ E / 6.971° СГШ; 158.1872° ИГД / 6.971; 158.1872

Поврзано[уреди | уреди извор]