Современа македонска поезија (избор на Веле Смилевски)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Современа македонска поезија
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанрпоезија
ИздавачНИД „Микена“ - Битола
Издадена
2008
Медиумпечатено издание, 140 х 210 mm, тврд повез
Страници589
ISBN978-9989-55-155-0

Современа македонска поезија – избор на македонска поезија од современата македонска поезија. Изборот, предговорот и редакцијата се на Веле Смилевски, книгата е издадена во 2008 година од НИД „Микена“ – Битола и финансирана од Министерството за култура на Република Македонија.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Изборот е најобемниот избор современата македонска поезија објавена кај нас и во светот, опфаќа околу 15.000 стихови од 128 поети од сите генерации кои оставале свој печат во развојните процеси на современата македонска книжевност во период од шест децении.[2]

Поети[уреди | уреди извор]

Аврам Садикарио
Георги Сталев
Бистрица Миркуловска
Илхами Емин
Саме Лимани-Жарноски
Радмила Трифуновска
Иван Василевски
Виолета Аларова
Мирче Нешовски
Кире Неделковски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 589. ISBN 978-9989-55-155-0.
  2. Современа македонска поезија. НИД „Микена“ - Битола. 2008. стр. 5. ISBN 978-9989-55-155-0. Укажано повеќе од еден |pages= и |page= (help)