Совет за радиодифузија на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на Советот

Советот за радиодифузија на Македонија е независно регулаторно непрофитно тело со јавни овластувања во радиодифузната дејност , основано во 1997 година. При остварувањето на своите надлежности, кои се утврдени со Законот за радиодифузната дејност, советот се грижи за обезбедување на слободата и плурализмот во изразувањето, за постоењето разновидни, независни и самостојни медиуми, за економски и технолошки развој на дејноста и за заштита на интересите на граѓаните во радиодифузната дејност. Претседател на советот (состојба 2013) од 2011 година е Зоран Трајчевски со мандат од 6 години.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Унковска, Светлана. „Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?“, Утрински Весник, 6 април (посет. 15 април 2013 г). (на Македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]