Советско плато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Советско плато (означено со зелено).

Советско плато (руски: Советское плато) е највисокиот дел од глацијалната корица на Источен Антарктик, кој се наоѓа на 75–84° јужна географска ширина и 25–105° источна географска должина. Според Атласот на Антарктикот (1966, стр. XX), централната точка на советското плато има координати 80°0′S 85°00′E / 80.000° ЈГШ; 85.000° ИГД / -80.000; 85.000Координати: 80°0′S 85°00′E / 80.000° ЈГШ; 85.000° ИГД / -80.000; 85.000[1].

Платото има должина од 2.000 км и ширина од приближно 450 км. Висината на периферијата е приближно 3.500 m, зголемувајќи се на околу 4.004 m Просечната годишна [[температура на воздухот] ] е под -56 °C; На 21 јули 1983 година, -89,2 °C (-128,56 °F) беше снимен во Станица Восток, најниска температура на Земјата забележана досега. Во исто време, температурата на ледничкото корито е околу 0 °C и езерото се формираат под мразот. Најголемото од овие познати езера е пронајдено во областа на станицата Восток (Езеро Восток). Советски експедиции спроведе пионерско истражување на платото во годините 1957–1959.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Празен навод (help) Советское плато показано также на некоторых других страницах этого атласа. На странице XX указано, что центральная точка Советского плато имеет координаты 80°0′S 85°00′E / 80.000° ЈГШ; 85.000° ИГД / -80.000; 85.000 (Советское плато).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Atlas of the Antarctic / Redcol. Ch. ed. E. I. Tolstikov. - Moscow — Leningrad: Main Directorate of Geodesy and Cartography of the USSR MG, 1966. - V. 1. - P. 19–20. - 3000 copies The Soviet plateau is also shown on some other pages of this atlas.