Советодавен комитет на локалните власти на Обединетите нации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Советодавен комитет на локалните власти на Обединетите нации
Состанок во April 2017 година, Истанбул
КратенкаUNACLA
Основанамај 14, 1999; пред 24 години (1999-05-14)[1][2]
ВидМеѓународна група за советување
ЦелЗајакнување на дијалогот со локалните авторитети од светот вклучени во имплементацијата на Habitat агендата[1]
СедиштеБарселона (Шпанија) & Најроби (Кенија)
РегионСветско ниво
ЧленствоОколу 323,000 институции[3]
Службени јазициАнглиски
ПретседавачИлсур Метшин[4]
Главно телоГлобална сила на локални и регионални Влади
ПрипадностUCLG & UN-HABITAT

Советодавниот комитет на локалните власти на Обединетите нации (UNACLA) е комитет на локални власти што служат како советодавно тело на системот на Обединетите нации со цел зајакнување на дијалогот со локалните власти од целиот свет вклучени во спроведувањето на „Habitat“ агендата.

Основана е во 2000 година[5] во согласност со Резолуцијата 17/18 на Управниот совет на Хабитат на ООН од 1999 година. Од септември 2004 година, кога ОН-ХАБИТАТ воспоставил формален однос со Обединетите градови и локалните самоуправи,[6] тие го именуваат претседателот на организацијата и им припаѓаат 10 од вкупните 20 места. UNACLA Секретаријатот е поделен помеѓу Барселона (седиштето на ОГЛС) и Најроби (седиштето на ОН-ХАБИТАТ).[7]

Во моментов со UNACLA претседава Илсур Метшин, ОГЛС-Евроазиски претседател, градоначалник на Казан (Република Татарстан, Руска Федерација), избран на ОГЛС Светскиот самит во 2019 година во Дурбан (Јужна Африка). Му претходел Кадир Топбаш, градоначалникот на Истанбул (Турција) во периодот 2011-2019 година.[8][9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 UN-HABITAT Governing Council Resolution No.17/18 Cooperation with partners: role of local authorities in the work of the Commission Архивирано на 16 ноември 2019 г., 14 May 1999
  2. UNACLA @ UN-HABITAT website
  3. UNACLA @ GTF website
  4. Ilsur Metshin, Mayor of Kazan, Russian Federation, elected as Chairperson of the UN Advisory Committee of Local Authorities (UNACLA).
  5. UNACLA
  6. „UN-HABITAT and UCLG Sign Historic Agreement“. Архивирано од изворникот на 2021-04-11. Посетено на 2020-10-29.
  7. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2020-11-01. Посетено на 2020-10-29.
  8. Kadir Topbaş elected UNACLA Chairperson (турски)
  9. I will continue serving the humankind in my UNACLA Chairperson position Архивирано на 16 ноември 2019 г. (турски)