Собрание на Мекленбург-Западна Померанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шверински замок, седиште на собранието

Собрание на Мекленбург-Западна Померанија — покраински парламент на германската сојузна покраина Мекленбург-Западна Померанија. Се наоѓа во Шверин и моментално брои 71 член од пет партии. Моменталното мнозинство е претставено преку голема коалиција на двете најголеми партии во покраината, но и државата, Социјалдемократската партија и Демохристијанскиот сојуз, која дала поддршка на кабинетот на министри на министерот-претседател Ервин Зелеринг.

Главни функции на Собранието се избор на премиерот (министер-претседател), носење закони и контрола на покраинската влада.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

По изборите на 4 септември 2011, составот на собранието е следен:

Партија Места
Социјалдемократска партија (СДП) 27
Демохристијански сојуз (ДХС) 18
Левица (Die Linke) 14
Сојуз ’90/Зелени 7
Национална демократска партија (НДП) 5

Изборите биле одржани користејќи пропорционален претставителен систем и партиите мора да го поминат цензусот од 5% за да влезат во покраинскиот парламент.

Претседатели на собранието[уреди | уреди извор]

Име Период Партија
Карл Молтман 1946-1952 СЕД
Рајнер Прахтл 1990-1998 ДХС
Хинрих Киснер 1998-2002 СДП
Силвија Бретшнајдер 2002-во служба СПД

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]