Собрадо (Галиција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Собрадо, Галиција)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Собрадо
Опатија Сорадо
Опатија Сорадо
Знаме на Собрадо
Знаме
Грб на Собрадо
Грб
Собрадо is located in Шпанија
Собрадо
Собрадо
Координати: 43°01′21″ N; 8°00′52″ W / 43.0224° N; 8.0144° W / 43.0224; -8.0144
CountryШпанија Шпанија
Автономна покраинаГалиција (Шпанија) Галиција
Провиинцијапокраината Ла Коруња
ОкругТера де Мелиде
Управа
 • ВидConcello
 • ГрадоначалникКсакобо Фернандез (PP)
Површина
 • Вкупна120,64 км2 (4,658 ми2)
Надм. вис.&10000000000000510000000510 м
Население (2009)INE
 • Вкупно2.168
 • Густина17,97/км2 (4,650/ми2)
ДемонимSobradense (m),Sobradesa (f)
Часовен појасCET (GMT +1)
 • Лете (DST)CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode15813
Повик. бр.+34
ISO 3166-2ES-C
Мреж. местоhttp://www.sobrado.es

Собрадоопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 120.64 жит./км2, население од 2,168 жители (2004). Регионот е најпознат по истоимената опатија.