Собирен центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Собирен центар“ е југословенски филм снимен во 1989 година ..Во режија на Горан Марковиќ,кој го адаптирал сценариото заедно со Душан Ковачевиќ според неговата истоимена книга.

Дејство[уреди | уреди извор]

Предлошка:Упозорење-филмЕден стар археолог наоѓа римска надгробна плоча по која трагал цел живот.Го опфаќа преминот од „овој“ во „оној“ свет. Кога се обидува да ја помрдне, професорот има срцев удар и наскоро умира. Но,мртов е само за околината,тој всушност е во некаква состојба,помеѓу животот и смртта“. Бидејќи е истовремено е жив и мртов,воспоставува врска помеѓу живите и мртвите.Па мртвите,водени од желбата да ги видат своите роднини,се движат низ преминот што професорот го открил под римската надгробна плоча, за да се сретнат со своите најблиски во „овој“ свет. Но, светот на живите не е таков каков што тие замислуваат дека е.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Раде Марковиќ Професорот Мишо Павловиќ Богдан Диклиќ Учителот Петар

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Sabirni centar, Приступљено 24. 4. 2013.