Соба (филм од 2015)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Соба“
РежисерЛени Абрахамсон
Продуцент
СценаристЕма Донаху (по нејзиниот истоимен роман)
Главни улоги
МузикаСтивен Реникс
КинематографијаДени Коен
МонтажаНејтан Нјуџент
ДистрибутерА24
Премиера16 октомври 2015 (2015-10-16) (САД)
Времетраење118 минути[1]
Земја
ЈазикАнглиски јазик
Буџет13 милиони долари[2]
Бруто заработка35.4 милиони долари[3]

Соба (англиски: Room) e Британско-американско-канадско-ирски[4] независен филм од 2015 година режиран од Лени Абрахамсон по сценариото на Ема Донаку, засновано на нејзиниот истоимен роман. Главните улоги во филмот ги играат Бри Ларсон, Џејкоб Трембли, Џоун Ален, Шон Бриџерс и Вилијам Х. Мејси. Чувана во заробеништво седум години во затворен простор, жена (Ларсон) и нејзиниот петгодишен син (Трембли) конечно ја добиваат својата слобода, овозможувајќи му на момчето да го доживее надворешниот свет за првпат.

Филмот ја имал својата светска премиера на фестивалот во Телјурајд на 4 септември 2015 година и имал ограничено прикажување во САД на 16 октомври 2015 година. За својата улога, Ларсон добила бројни награди вклучувајќи ги Оскарот за најдобра глумица во главна улога, наградата БАФТА, Златниот Глобус за најдобра глумица во драма, и наградата од страна на здружението на филмски глумци за најдобра глумица во главна улога. Соба исто така добил три други номинации за Оскар, односно за најдобар филм, најдобар режисер и најдобро адаптирано сценарио.

Улоги[уреди | уреди извор]

Пред-продукција[уреди | уреди извор]

Ема Донаху го напишала сценариото за филмот пред објавувањето на истоимениот роман. Откако Џоун Ален ја добила улогата на Ненси, нејзината улога била проширена. Ема Вотсон, Руни Мара и Шејлин Вудли претендирале за улогата на Ма. Режисерот Лени Абрахамсон видел повеќе од 2000 детски глумци пред да ја види аудициската снимка на Џејкоб Трембли.

Продукција[уреди | уреди извор]

Снимањето на филмот започнало на 10 ноември 2014 година во Торонто[5] и завршило на 15 декември 2014 година.[6] За својата улога, Ларсон се консултирала со експерт за траума и со нутриционист.[7] Таа изјавила дека на филмот гледа помалку криминална приказна а повеќе "приказна за љубовта, слободата и истрајноста и какво е чувството да пораснеш и да станеш свој човек".[7]

Издавање[уреди | уреди извор]

Пред продукцијата на филмот, дистрибутивната компанија А24 побарала дистрибуциски права за филмот во САД.[8] Филмот ја имал својата светска премиера на фестивалот во Телјурајд на 4 септември 2015 година.[9] Филмот исто така специјално бил прикажан на фестивалот во Торонто,[10] како и на фестивалот во Лондон на 11 октомври 2015 година.[11] Филмот имал ограничено прикажување во САД на 16 октомври 2015 година,[12] а започнал да се прикажува пошироко од 22 јануари 2016 година.[13] Во Обединетото Кралство, филмот бил издаден на 16 јануари 2016 година, од Studio Canal.[14]

Филмски критики[уреди | уреди извор]

Агрегаторот Rotten Tomatoes му доделува на филмот рејтинг од 94%, заснован на 239 ревизии, со просечен рејтинг од 8.4/10. Критичкиот осврт на мрежното место гласи, "Воден од неверојатната работа на Бри Ларсон и Џејкоб Трембли, Соба носи неверојатно стравично – и несомнено наградено – искуство."[15] Metacritic му доделува на филмот резултат од 86/100, заснован на ревизии од 43 филмски критичари, укажувајќи "глобално признание".[16]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. ROOM. British Board of Film Classification. November 5, 2015. Посетено на November 5, 2015.
 2. „With indie films such as 'Brooklyn' and 'Room,' the creativity often begins with the financing“. Los Angeles Times. December 29, 2015. Посетено на February 23, 2016.
 3. „Room (2016)“. Box Office Mojo. Посетено на March 28, 2016.
 4. „Room (2015) - IMDb“. Посетено на March 2, 2016.
 5. McNary, Dave (November 10, 2014). „AFM: William H. Macy, Joan Allen Join Brie Larson's 'Room'. variety.com. Посетено на November 17, 2014.
 6. „On The Set, - Box Office ... Abrams Wraps 'The Cellar', Tom Hiddleston Finishes 'I Saw the Light' & More“. ssninsider.com. December 15, 2014. Посетено на December 16, 2014.
 7. 7,0 7,1 Bramesco, Charles. „Brie Larson on why Room is more "lovely" than "harrowing". AVClub. Посетено на 14 October 2015.
 8. Ford, Rebecca (May 18, 2014). „Cannes: Brie Larson Drama 'Room' Goes to A24 Films“. hollywoodreporter.com. Посетено на November 17, 2014.
 9. „Lenny Abrahamson's ROOM to have world premiere at the Telluride Film Festival“. Elementpictures.ie. September 4, 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на February 28, 2016.
 10. „Toronto to open with 'Demolition'; world premieres for 'Trumbo', 'The Program'. ScreenDaily. 28 July 2015. Посетено на 28 July 2015.
 11. „Room“. BFI London Film Festival. Посетено на February 13, 2016.
 12. McNary, Dave (29 July 2015). "Brie Larson’s ‘Room’ Set for Oct 16 Release." Variety.com. Retrieved 16 September 2015.
 13. D'Alessandro, Anthony (January 18, 2016). 'Ride Along 2' Continues No. 1 Journey With $41.5M; '13 Hours' Clocks $19.65M – Monday Update“. Deadline.com. Посетено на February 28, 2016.
 14. Maddison, Elizabeth (December 2, 2015). „ROOM – Official UK Trailer – In Cinemas January 15“. RedCarpet.TV. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на February 28, 2016.
 15. „Room (2015)“. Rotten Tomatoes. Flixster. Посетено на February 22, 2016.
 16. „Room Reviews“. Metacritic. CBS Interactive. Посетено на December 9, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]