Собата 1408 (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Собата 1408 е американски филм во режија на Микаел Хафстром. Главните улоги ги толкуваат: Џон Кјузак, Мери Меккормак и Семјуел Л. Џексон.

Содржина[уреди | уреди извор]

Мајк Енслин е писател на романи за паранормални појави. Сакајќи да добие инспирација за пишување, една вечер, тој отседнува во злогласната соба 1408, во хотелотДелфин”, кој се наоѓа на патот од Лос Анџелес за Њујорк. Откако ќе се смести, тој открива дека ниту еден гостин кој влегол во таа соба, не излегол од неа жив.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 21.