Со

Од Википедија — слободната енциклопедија

Со - јапонски дувачки инструмент, изработен од бамбусови свирки. Се употребувал во свечени прилики и како еден од задолжителните инструменти во оркестарот на царскиот двор.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Džašumon“, во: Riunosuke Akutagava, Rašomon. Beograd: Plavi krug; Zemun: Neven, 2003, стр. 50.