Снежна гуска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Снежна гуска
Chen caerulescens 32398.JPG
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Aves
Ред: Anseriformes
Семејство: Anatidae
Потсемејство: Anserinae
Племе: Anserini
Род: Chen
Вид: C. caerulescens
Биномен назив
Chen caerulescens
(Linnaeus, 1758)
Подврсти
Територија на снежните гуски:      Предели за парење     Предели за презимување
Синоними

Anser caerulescens

Anser caerulescens

Снежна гуска (позната и како плава гуска, лат. Chen caerulescens) е северноамериканси вид на гуска. Името го добила по своето впечатливо бело перје. Родот на овие птици е спорен. Американското орнитолошко друштво и BirdLife International ја ставаат оваа врста и сите други бели гуски во родот Chen,[2] додека другите институции традиоционално го сметаат овој вид во родот на сивите гуски Anser.[3][4] Латинскиот назив Caerulescens значи синкаста или плавичаста.[5]

Овие гуски се парат на северот на (Гренланд, Канада и Алјаска) а презимуваат јужно; од југозападна Британска Колумбија па се до деловите на САД и Мексико. Секоја пролет се враќаат во своето гнездо на артичките тундри.[6]

Опис[уреди | уреди извор]

Снежната гуска се појавува во две бои: бела со црни врвови крила и сива/сина со бела глава, врат и опашниот дел. Двете варијанти имаат розеви нозе и црн клун (кај белиите само како пруга на составот на клунот), на младенчињита овие бои не се светли како кај возрасните примероци. Главата може да им биде рѓаво-кафена боја, а како последица на минералите во земјиштето каде се хранат. Многу се гласни и можат да се служнаѕ и на поголема далечина (преку 1 km).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Chen caerulescens. Црвен список на загрозени видови на МСЗП. Верзија 2013.2. Меѓународен сојуз за заштита на природата. конс. 26. 11. 2013.  (англиски)
  2. Chen caerulescens. ITIS. 
  3. Ogilvie & Young 2005, стр. 38
  4. Kear, Janet (2005). Ducks, Geese and Swans. 1. Oxford: Oxford University Press. стр. 297. ISBN 978-0-19-861008-3. https://books.google.com/books?id=MfrdBcKd79wC&pg=PA297. 
  5. Jobling, James A (2010). The Helm Dictionary of Scientific Bird Names. London: Christopher Helm. стр. 48,83. ISBN 978-1-4081-2501-4. 
  6. Mowbray, Thomas B.; Fred, Cooke; Barbara, Ganter (2000). „Snow Goose (Chen caerulescens)“. Poole, A.. The Birds of North America Online. Ithaca: Cornell Lab of Ornithology. http://bna.birds.cornell.edu/bna/species/514. посет. 10. 4. 2009 г.