Снежната кралица (цртан филм, 2012)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Снежната кралица“ е руски компјутерски 3Д цртан филм, што е целосен дебитантски проект на студиото Воронеж „Визарт анимација“, работено според истоимената бајка од Ханс Кристијан Андерсен. Издаден е во дистрибуција на руски филмови на 27 декември 2012 година. Со буџет од 7 милиони долари [1] цртаниот филм собрал многу публика и добил позитивни повратни критики од руските критичари, како и од критичарите од странство.

Заплет[уреди | уреди извор]

Во обид да се создаде Нов Свет - студен и практичен, каде што јасноста на линиите е наменета да ги замени чувствата а северниот ветер треба да ги замрзне човечките души, Снежната кралица се ослободува од сите претставници на креативни професии. Малата и храбра Герда, ќерка на стакларот, тргнува на опасно патување за да го спаси својот брат Каја, ќе мора да се соочи со студениот свет на Снежната кралица. Надминувајќи ги сите тешкотии и препреки на патот кон нејзината цел, Герда наоѓа не само семејство, туку и верба во себе, наоѓа поддршка и од новите пријатели.

Гласовите ги позајмиле[уреди | уреди извор]

Карактер Глумец
Герда Нјуша
Орме Иван Охлобистин
Кралицата на снегот Галина Тјунина
Едукатор Дмитриј Нагиев
Dерка на поглаварот Лиза Арзамасова
Цветна девојка Људмила Артемиева
Кинг Јуриј Стојанов
Атаманша Ана Ардова
Каи Рамила Искандер
Продавница Олга Шорохова
Лапланка
Мајстор Вегард Михаил Тихонов
принц
Слуга
Уна Олга Зубкова
Принцеза
Огледало
Езерото Гао
Лута Ерин Фицџералд

Производство[уреди | уреди извор]

Цртаниот филм е создаден од студиото Воронеж, Визарт Анимација (копродуцент на InlayFilm ). Сценариото за цртаниот филм го напишал Владлен Барбе и Вадим Свешников. Режисери биле: Максим Свешников, кој се стекнал со слава како сценарист на анимираните филмови Алјоша Попович и Тугарин Змејот, Добриња Никитич и Змејот Горнич, Илија Муромец и Арамијата, Белка и Стрелка, Звездени кучиња и Владлен Барбе. Околу 100 луѓе учествувале во работата на цртаниот филм [1].

Заплетот како целина одговара на приказната на Андерсен, но има и разлики. Како што рекол Максим Свешников, „тоа ќе биде приказна со препознатливи ликови, но раскажана на современ кино јазик“. Во цртаниот филм се појавиле ликови кои не биле во оригиналот. Исто така, според режисерот, сликите на Герда и Снежната кралица биле пресликани. Иван Охлобистин, Јуриј Стојанов, Људмила Артемиева се вклучени во синхронизацијата на улогите.[2] Герда била искажана од пејачката Нјуша [1] .

Цртаниот филм „Снежната кралица“ бил објавен една година порано од сличен проект на компанијата „Фрозен“ од Волт Дизни (англиски: «Frozen» ) [3] .

Во етерот на програмата „Вечерен Ургант“, латвијската група „Бреинсторм“ ја извела песната „Гори, гори јасно“ и станала саундтрак на цртаниот филм.

До 2020 година, студиото за анимација Визарт планираат да објават серија заснована на цртаниот филм „Снежната кралица“ [4] .

Награди[уреди | уреди извор]

  • Во серускиот детски центар „Орлинок“ во 2013 година на 17-тиот фестивал на визуелни уметности- На филмот му била доделена диплома во категоријата „Волшебна анимација“ „Снежната кралица“.на режисерите на филмот Владлен Барбе и Максим Свешников.[5]

Можни препораки на други дела[уреди | уреди извор]

  • „ Месечини “: Орм, возејќи се на мраз, случајно се удрил во стеблото на дрвото, не забележувајќи како поминал покрај него. Браздите во снегот од неговите нозе го „обиколиле“ дрвото од двете страни.
  • „ Господарот на прстените: Дружината на прстенот “: Герда, влегувајќи во замокот на Снежната кралица, се наоѓа во сала со колони, по која замрзнати тролови почнуваат да се спуштаат. Сличен момент има и во „Господарот на прстените“, кога Дружината на прстенот влегува во салата на подземниот свет на џуџињата на Морија.
  • „ Приказна за лутањето “: Во моментот на запознавање на Герда со Малата разбојничка, последно изјавува дека ќе го земе името „Герда“ за себе и е револтирана кога Герда повторно се нарекува со нејзиното име. Орме извикува: „Нека ме заштити северниот ветер, кажи и нејзе дека ти се викаш Марта! „Марта било името на главниот лик на филмот„ Приказна за лутањето“ а нејзин прототип била Герда од оригиналната бајка на Андерсен.

Продолжување[уреди | уреди извор]

На 1 јануари 2015 година, во Русија било објавено продолжение на цртаниот филм „Снежната кралица 2: повторно замрзнување“. Околу 2 години подоцна, на 29 декември 2016 година, излегол третиот дел - „Снежната кралица 3 Оган и мраз“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Татьяна Подъяблонская. (2011-08-23). „В Воронеже за $7 миллионов рисуют 3D-мультик про задиристую Герду“ (PDF). Газета «Комсомольская правда». Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-05-07. Посетено на 2012-06-17.
  2. Режиссёр новой «Снежной королевы» Максим Свешников.14.11.2012
  3. „Before Disney's Frozen, A Russian Snow Queen“ (англиски). Before Disney’s Frozen, A Russian Snow Queen. 2012-02-09. Архивирано од изворникот на 2012-09-20. Посетено на 2012-06-17. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  4. „В России выпустят сериал по мотивам мультфильма «Снежная королева»“.
  5. Фестиваль визуальных искусств в «Орлёнке» раздал призы.16.07.2013

Литература[уреди | уреди извор]

  • Снежната кралица (кино). — М.: АСТ, 2018. — 80 с. — (по мотиви на филмот). — ISBN 978-5-17-109795-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]