Снежана Николовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Снежана Николовска е македонски поет.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Снежана е родена во 1953 година во Скопје. Завршила Филолошки факултет во Скопје. Од 1987 година живее во Осло, Норвешка. Член на ДПМ од 1997 година. Автор е на книгите: Бура во зеницата (поезија, 1976), Старата чаршија (поезија, 1996), Ранета ведрина (поезија, 1996), Ѕвездено око (поезија, 1996), Пирамида (поезија, 1996), Каменот на светлината (поезија, 1996), Осло (поезија, 1996).

Наводи[уреди | уреди извор]


  1. Македонски писатели/Macedonian writers, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 183 - 184.