Смреков губар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смреков губар
Lymantria monacha Buchstein01.JPG
Мажјак (црн губар)
Женка (темна варијанта)
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Пеперуги
Натсемејство: Noctuoidea
Семејство: Erebidae
Род: Lymantria
Вид: Смреков губар
Биномен назив
Lymantria monacha
(Лине, 1758)
Синоними
  • Phalaena monacha Linnaeus, 1758
  • Liparis monacha (Linnaeus, 1758)
  • Ocneria monacha (Linnaeus, 1758)
  • Porthetria monacha (Linnaeus, 1758)
  • Psilura monacha (Linnaeus, 1758)

Смреков губар (науч. Lymantria monacha) — средноголема ноќна пеперуга. Има дебело, кусо и влакнесто тело со широки крилја. Живее во иглолисни шуми. Презимува во стадиум на јајце. Гасениците се хранат со иглички од смрека и од бор, но напаѓаат и листопадни дрвја, како бреза. Во поголеми популации предизвикува штети. Распространет е во цела Европа. Во Македонија овој вид се среќава поретко.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Franz Daniel, Die Lepidopteren fauna Jugoslawisch Mazedoniens. II Bombices et Sphinges, Posebno Izdanie, Mus. Mac. Sci. Nat., Skopje, 1964, 2: 1-75

Надворешни врски[уреди | уреди извор]