Смилковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Смиљковци)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Смилковци е село во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје.Смиљковци
Смиљковци is located in Македонија
Смиљковци
Местоположба на Смиљковци во Македонија
Координати 42°2′15″N 21°29′39″E / 42.03750° СГШ; 21.49417° ИГД / 42.03750; 21.49417Координати: 42°2′15″N 21°29′39″E / 42.03750° СГШ; 21.49417° ИГД / 42.03750; 21.49417
Општина Општина Гази Баба
Население 345 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 264 м
Commons-logo.svg Смиљковци на Ризницата


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Црногорија, во јужното подножје на планината Скопска Црна Гора, оддалечено 11 километри североисточно од Скопје.

Историja[уреди | уреди извор]

На 12 април 2012, во атарот на селото, на брегот на Смилковското Езеро се случило грозоморното петкратно убиство.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото Смиљковци има 345 жители, од кои 339 Македонци и 6 Срби.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Недела“ во Смилковци

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  2. „Верски објекти“ (македонски). Општина Гази Баба. конс. 2010-11-28. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]