Смит и Коуис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зградата на Смит и Коуис на Квин Стрит, Окленд.

Смит и Коуис (англ. Smith & Caughey's) е ланец на стоковни куќи од средна големина во Нов Зеланд, каде се смета за самиот врв на стоковните куќи.[1]

Како една од постарите фирми во земјата, основана е во 1880 Мериен Смит како драперски дуќан,[2][3] а и ја има честа да биде најстарата стоковна куќа во Окленд.[4] Моментално оваа стоковна куќа највеќе е посветена на модни артикли,[2] со оддели за накит и покуќнина.

Смит и Коуис имаат продавници во Окленд (Квин Стрит во градскиот центар и Бродвеј во Њумаркет), со тоа што њумаркетската продавница датира од 1880-тите и денес се смета за историско наследство.[5] Продавницата на Квин Стрит, исто така стара зграда-историско наследство, некогаш била прочуена по својот 'Chefs Bar' отворен од Ото Грен.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Божиќното купување доцни една недела - Новозеландски Хералд, недела, 17 декември 2006 (англиски)
  2. 2,0 2,1 Магичното одбележување во Смит и Коуис - Новозеландски Хералд, среда, 13 јули 2005 (англиски)
  3. За нас (од официјалното веб-место на продавницата) (англиски)
  4. Потрошувачка терапија: Нов живот за стара продавница - Новозеландски Хералд, четврток, 7 септември 2006 (англиски)
  5. Њумаркет - Прошетка низ историското наследство (од веб-местото на Њумаркетското деловно здружение) (англиски)
  6. Разоткривачи кои му донесоа префинетост и умешност на Киви-менито - Новозеландски Хералд, четврток, 1 март 2007 (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]