Прејди на содржината

Смилја Конеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смилја Конеска
Родена 8 јануари 1931(1931-01-08)(93 г.)
Прилеп, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање физичар, универзитетска професорка

Смилја Конеска (8 јануари 1931 во Прилеп) — македонска физичарка и универзитетска професорка на Природно-математичкиот факултет во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирала (1954) на Филозофскиот факултет на Групата за физика. Магистрирала на ПМФ во Загреб од областа на јадрената физика. Докторирала (1979) на ПМФ со „Термодилатациона студија на легури на антимон и цинк“. Специјализирала во Трст и во Копенхаген. Го вовела предметот „јадрена физика“ на ПМФ, подготвила лабораториски практикум за него и учебник („Јадрена физика“, со Д. Гершановски, 1998). Објавувала во Македонија и во странство главно за својствата на легурите. Била декан на Факултетот за физика (1981-83).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Конески“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 725. Text "series " ignored (help)