Смилјан (Хрватска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смилјан
Smiljan
село
Статуа Никола Тесла пред спомен-домот
Статуа Никола Тесла пред спомен-домот
Смилјан is located in Хрватска
Смилјан
Смилјан
Местоположба на Смилјан
Координати: 44°34′N 15°19′E / 44.567° N; 15.317° E / 44.567; 15.317Координати: 44°34′N 15°19′E / 44.567° N; 15.317° E / 44.567; 15.317
ЗемјаХрватска
ЖупанијаЛичко-сењска
ОпштинаГоспиќ
Население (2011)[1]
 • Вкупно418
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.53211 Smiljan
Повик. бр.+053

Смилјан (хрватски: Smiljan) — село во планинскиот регион Лика, Хрватска. Се наоѓа 7 км западно од Госпиќ, а 15 км од автопатот Загреб-Сплит. Населението брои 418 жители (2011).[1]

Смилјан е познат како родното место на големиот научник Никола Тесла (1856-1944), во тое време било дел од Австроунгарија.

Денеска во селото има спомен-комплекс во кој се стои родната куќа на Тесла, заедно со српска православна црква и околината. Тука има музеј на животот и изумите на Тесла. Во близината има и соборна сала.

Блиското село Смилјанско Поле има 178 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Смилјан“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]