Смилови (племе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смилови
Helichrysum basalticum 2.jpg
Helichrysum basalticum
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Штитоцветни
Потсемејство: Астравидни
Племе: Смилови
Cass. ex Lecoq & Juillet
Родови

во текстот.

Смиловите (науч. Gnaphalieae) се племе на цветни растенија од фамилијата Штитоцветни (Asteraceae).

Особености[уреди | уреди извор]

Оваа група се одликува со поголема разновидност во Јужна Америка, Јужна Африка и Австралија. На северната полутопка виреат само неколку родови, како на пр. Мачешки нозе (Antennaria), Рунолистови (Leontopodium) и Вечни бисерки (Anaphalis).[1]

Племето е во најблиско сродство со племињата Кучешки камилици (Anthemideae), Астри (Astereae) и Невени (Calenduleae)

Класификацијата на племето во потплемиња е недоволно осмислена, и стручната литература користи разни класификации.[1]

Одбрани родови[уреди | уреди извор]

Извори: FNA[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Randall J. Bayer, Christopher F. Puttock, and Scot A. Kelchner. Phylogeny of South African Gnaphalieae (Asteraceae) based on two noncoding chloroplast sequences. „American Journal of Botany“ том  87 (2): 259–272. doi:10.2307/2656914. PMID 10675314. http://www.amjbot.org/cgi/content/full/87/2/259. 
  2. „Asteraceae tribe Gnaphalieae“. Flora of North America. конс. 6 октомври 2007. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]