Сметачко цртање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Компјутерско сликање е начин на користење на персонален компјутер за создавање на графики користејки растерна графика, векторска графика или bitmap со помош на програми за компјутеркс графика како CorelDRAW, Photoshop, Pixel image editor и GIMP. Друг начин на компјутерско цртање е ASCII art.

Поврзано[уреди | уреди извор]