Прејди на содржината

Сметачка анимација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тримерно нацртана крава

Сметачка анимација или компјутерска анимација — вид анимација создадена со помош на сметач. Во денешно време, таа е широко распространета во забавата, како и во индустријата, науката и деловната работа. Како дериват на сметачка графика, анимацијата ги наследува истите начини на создавање слики:[1]

Анимација по клучни кадри

[уреди | уреди извор]

Поставувањето на клучните кадри го врши аниматор. Средните кадри се создаваат со посебна компјутерска програма. Овој начин е најблизок до традиционалната рачно цртана анимација, со само една од улогите што ја игра сметач наместо човек.[2]

  1. Technologies, Unity. „What is Computer Animation and How to use it | Unity“. unity.com (англиски). Посетено на 2024-05-10.
  2. Roos, Dave (2013). „How Computer Animation Works“. HowStuffWorks. Посетено на 2013-02-15.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]