Сложена реченица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сложена реченица — вид реченица која е составена од една независна реченица и од најмалку една зависна реченица. Сложената реченица најчесто се користи да се искажат посложени мисли, но и да се посочи кои идеи се поважни а кои не.Накратко кажано, сложена реченица е реченица во која има подмет, најмалку два глаголи (може и повеќе) и реченични додатоци. [1]

Примери[уреди | уреди извор]

Други примери: Ана беше да си купи нови патики.

Мачорот се вртеше и шеташе околу моите нозе.

Тој само сакаше да му се погоди на него.

Верица е многу добра,ми помага.

Кога ќе го видев,ќе ме гушнеше, но повеќе тоа не се случува.

Нена прави сок за да ги послужи другарките.

Крушево е град музеј, во него можеш се убаво да видиш и дознаеш.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. structure of a sentence Accessed 3 March 2012

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]