Словенечка кујна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Потичко пециво како дел од традиционалниот словенечки велигденски појадок

Словенечка кујнa е под влијание на различноста на средината, климата, историјата и културата на на Словенија но и на соседните земји. Во 2016 година, водечките словенечки етнолози ја поделија земјата на 24 гастрономски региони.[1]:15 Првата книга за готвење на словенскии јазик ја објавил Валентин Водник во 1798 година.

Чинија со разни видови словенечко сирење и месо заедно во гарнир

Супите се релативно нови во словенската кујна, и ги има преку 100. Во минатото имало најразлични јадења како каши, супи и чорби. Најчестo супите биле без месо, посни и обични. Типично јадење е алелуја, супата направена од кора од репка и е популарно јадење за време на постот. Најчестата супа е говедската супа со нудли, која често се служи во недела како дел од неделниот ручек (говедска супа, пржени компири, пржен стек и зелена салата). За време на празничните денови често има избор на супа од говедско со нудли или крем супа од печурки. Свинското месо е популарно насекаде во Словенија. И живината е често популарна. Голем е изборот на месо е во сите различни делови од Словенија. Во Бела Краина и на словенеското приморје се јадат овчо и козјо. На денот на Свети Мартин луѓето се гостат со печена гуска, патка, мисирка или пилешко во комбинација со црвена зелка и млинци. Во Долна Краина и Внатрешна Краина, тие јадат печена дурмуза и јајца од препелица. До чумата на раковите во 1880-тите, благородните ракови биле извор на приход и често на менито во Долна Краина и Внатрешна Краина.

Глуварчето е популарно состојка за во салати во Словенија и со векови се собира на полињата. Дури и денес салата од глуварче и компир е високо ценета. Со оглед на тоа што може да се бере само во краток период во рана пролет, од него се прават многу нешта. Семејствата одат на пикник експедиции за собирање глуварче и го берат за да имаат доволно за цела недела. Во средниот век луѓето јаделе желади и други шумски плодови, особено во време на глад. Костените биле ценети и служат како основа за многу извонредни јадења. Оревите и лешниците се користат во колачи и десерти. Дивите јагоди, логан бобинки, капини, боровинки се богат извор на витамини. Печурките отсекогаш биле популарни, а Словенците сакале да ги берат и јадат. Постојат многу варијанти. Медот се користел во значителна мера. Медењаки, се медени колачи и ги има во различни форми но најчесто се во облик на срце и често се користат како подароци.

Идријски жликрофи во комбинација со Гулаш
 • Прлешка тунка, е производ од Прлекија во источниот дел на Словенија, направен од мелено сало и свинско месо.
 • Птуј кромид (ptujski lük), е еден вид кромид со срдечна форма, со црвена инспирација, додека работ има поинтензивна виолетова нијанса.
 • екстра девствено маслиново масло од словенечка Истра (ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre), малку горчливо и зачинето масло со силна овошна арома, произведено во словенечка Истра, содржи голема количина на олеинска киселина и бифеноли.
 • Сирење Нанос (nanoški sir), од кравјо млеко, тврдо, со мали дупчиња во големина на грашок, малку слатко и зачинето.
 • Кочевски шумски мед (kočevski gozdni med), произведен во пошироката област Кочевје.
 • Горносавињски желудец, месен производ сушен на воздух од долината Горна Савиња, направен од висококвалитетна сланина и свинско месо, наполнет во свински стомак.
 • шебрељски желодец, произведен во областите околу Церкно и Идрија, направен од висококвалитетна сланина и свинско месо, наполнет во свински стомак.
 • Идрија жликрофи (idrijski žlikrofi), мали варени кнедли полни со компири, кромид и свинска маст.
 • прекмурска гибаница, пециво од Прекмурје, направено од осум кори, содржи афион, ореви, јаболки, суво грозје и филови од рикота.
 • Сирење толминц (sir Tolminc), направено од сурово кравјо млеко во областа Толмин, има сладок и зачинет вкус.
 • Белокрањска погача (belokranjska pogača), традиционален леб од бела карниола.
 • Карстна пршута (kraški pršut), произведен на традиционален начин на Карстното плато во југозападна Словенија.
 • Карстно (kraški zašink) месо (крашки зашинк), цилиндрично обликуван месен производ од суво месо од свински врат во обвивка
Ајдови жганци со крцкањ
Матевж со печено месо и кисела зелка
Прекмурска гибаница
Лашко пиво

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Strategija razvoja gastronomije Slovenije [The Strategy of the Development of the Gastronomy of Slovenia] (PDF) (словенечки). Maribor Multidisciplinary Research Institute, University of Maribor; Slovenian Tourist Board. May 2006. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03.