Слободно скијање на Зимските олимписки игри 2010 - ски-крос за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слободно скијање на
Зимските олимписки игри 2010
Freestyle skiing pictogram.svg
Могул   мажи   жени
Акробатика   мажи   жени
Ски-крос   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во дисциплината ски-крос во слободно скијање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 23 февруари. Со почеток во 10:30 по локално време (UTC-8) се одржаа квалификациите, а со почеток во 14:03 финалето.[1]

Златнито медал го освои Ешли МекАјвор од Канада.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Канада Ешли МекАјвор Норвешка Хеда Бернтсен Франција Марион Жосеранд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Распоред и резултати во слободно скијање, официјално мрежно место на игрите

Надворешни врски[уреди | уреди извор]