Слободан Соро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слободан Соро

Слободан Соро (23 декември 1978 г.) е поранешен српски ватерполист и добитник на бројни медали од европски, светски и олимписки натпревари. Играл и за Бразил. Од 31 август 2013 г години во брак со Маја.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во ВК Војводина, а во својата богата кариера ги бранел боите на Белград, Бечеј, Младост од Бечеј, руските клубови Штурм Чехов и Динамо Москва, Јадран од Херцег Нови и шпански Сабадел од кога се вратил во Партизан во 2008 година. На крајот од кариерата, Соро заминал во Бразил, каде најпрвин играл за Флуминенсе (од кој уште двапати се вратил во Партизан),[2] Ботафога. Најмногу настапи и успеси забележал за ватерполо клубот Партизан, за кој настапувал десет сезони. Тој првпат потпишал договор со клубот од Бањица во 1997 година и останал две години. По девет години играње во регионот и Европа, тој се вратил во Белград, во својот клуб и во следните пет сезони. Во Партизан бил во сезоната 1997/98 го освоиле ЛЕН Купот, а со Бечеј во 1999/00 г. Евролигата. Со репрезентацијата на Србија освоил златен медал на Светското првенство во Рим 2009 година. Враќајќи се во Партизан, меѓу другите трофеи, ја освоиле и Евролигата 2010/11, Европскиот Суперкуп 2011/12. и Евроинтер лига 2009/10. и 2010/11 година.

Слободан Соро (со црвена капа) на фајналфорот во Евролигата 2011 година.

Последен пат тој носел црно-бело капче во 2014 година, кога веќе бил бразилски репрезентативец. После тоа, тој се вратил во Бразил, каде со Богафаг го освоил првенството и бил прогласен за најдобар голман на натпреварувањето.[3] Тој се вратил во европското ватерполо во 2017 година од Бразил. Во Италија постигнал договор со Савона[4], за која настапувал две години, по што се преселил во Рим, во редовите на ВК Лацио[5].

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Иако неговата работа и талент биле забележливи кон крајот на 90-тите, за прв пат во 2006 година добил покана од селекторот Удовичиќ и се појавил како замена за тогашниот прв голман на Србија, Денис Шефик. Како име на кое може сериозно да се смета, тоа го покажал во 2007 година на завршниот турнир на Светската лига во Берлин. Следел Пекинг, чудна ситуација која Сора го оставил како единствен голман во Србија во мечот за бронзениот медал. Тој докажал дека знае да се брани и да се носи со притисокот на големите натпреварувања. Со повлекувањето на Шефик, од 2009 година до крајот на 2012 година, списокот на ватерполо репрезентацијата на Србија започнал со името на Слободан Сора. Тој бил прогласен за најдобар голман на завршниот турнир на Светското првенство во Орадеа во 2010 година и Светската лига во Фиренца во 2011 година. По Олимписките игри во Лондон во 2012 година, ги прифати желбите на селекторот за подмладување на тимот. Тој заминал во Бразил, во пролетта 2016 година го добил нивното државјанство и дозвола да игра во бразилската репрезентација[6]. На Игрите во Рио бранел за нивниот тим. Ждрепката одлучила Бразил и Србија да вкрстат во групната фаза од натпреварувањето. Благодарение на одбраните на Сора, кој одлично ги познавал противничките играчи, домашната екипа победиланад тимот кој подоцна станал олимписки шампион.[7] Со српската репрезентација освоил златен медал на ЕП 2006 во Белград, сребрен медал на ЕП 2008 во Малага и бронзен медал на Олимписките игри 2008 година во Пекинг, како и три златни медали во Светската лига.

Клупски трофеи[уреди | уреди извор]

 • Евролига 1999/00. - Шампион со Бечеј
 • Евролига 2010/11. - Шампион со Партизан
 • LEN Куп 1997/98. - Победник со Партизан
 • Суперкуп на Европа 2011/12 - Победник со Партизан
 • Првенство на СР Југославија 1999/00. - Шампион со Бечеј
 • Куп на СР Југославија 1999/00. - Победник со Бечеј
 • Првенство на Србија и Црна Гора 2004/05. - Шампион со Јадранот
 • Куп на Србија и Црна Гора 2004/05 - Победник со Јадранот
 • Српско првенство 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12. и 2014/15 год . - Шампион со Партизан
 • Куп на Србија 2008/09, 2009/10, 2010/11. и 2011/12 година. - Победник со Партизан
 • Евроинтер лига 2009/10. и 2010/11 година. - Победник со Партизан
 • Куп на Том Ход 2011 година - Победник со Партизан .
 • Бразилско првенство 2015 година - Шампион со Ботафого
 • Куп на Бразил 2014 година - Победник со Флуминенсе
 • Куп на Бразил 2016 година - Победник со Ботафого

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Оженио се ватерполиста Слободан Соро („Блиц“, 1. септембар 2013)
 2. Bećagović, M. „Soro se vraća sa brazilskim pasošem u Partizan: Ostali su još detalji do dogovora“. Blic.rs (српски). Посетено на 2021-02-03.
 3. Ватерполо вести: Ботафого шампион Бразила, Соро проглашен за најбољег голмана
 4. Ватерполо вести: Соро појачао Савону
 5. Новости: Слободан неће у пензију: Соро на голу Лација
 6. Ватерполо вести: Соро Бразилац: ФИНА дозволила српском голману да промени капицу
 7. Спортски журнал: Слободан Соро о чувеној утакмици на ОИ: Помогао сам Србији!

Надворешни врски[уреди | уреди извор]