Прејди на содржината

Слободан Никиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Слободан Никиќ (25 јануари 1983 година) е српски професионален ватерполист. Моментално е слободен играч и е долгогодишен член на машката ватерполо репрезентација на Србија. Неговите најзабележителни достигнувања со репрезентацијата се златниот медал од Олимписките игри во 2016 година, среброто од Олимписките игри во 2004 година и бронзата од Олимписките игри 2012 година, три златни медали од Светските првенства во 2005, 2009 и 2015 година и пет златни медали од Европските првенства во 2003, 2006, 2012, 2014 и на крај во 2016 година.

Тој е еден од најодликуваните играчи во историјата на ватерполото и единствениот ватерполист во светот кој има освоено 3 златни медали на Светското првенство во ФИНА, рекорд на сите времиња за 2018 година. Во неговата клупска кариера, неговите најважни достигнувања се ЛЕН Евролигата и ЛЕН Суперкупот освоен во 2010 година со Про Реко. Никиќ е еден од најуспешните српски олимпијци.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Куп на Самаридис 2012 година[уреди | уреди извор]

Од 9 до 11 јануари 2012 г. Никиќ се натпреварувал со својата репрезентација на грчкиот остров Хиос во Купот Самаридис кој повеќе наликувал на подготвителен турнир за претстојното Европско првенство во 2012 година што се одржувало во Ајндховен. Тој и неговите соиграчи завршиле втори зад Црногорците по гол разлика.[1]

2012 Ајндховен[уреди | уреди извор]

Никиќ го постигнал својот прв гол на Европското првенство на 17 јануари против Германија во вториот натпревар кој Србите го добиле со 13-12. На 19 јануари, во третиот натпревар на турнирот, Никиќ го постигнал својот втор гол во тешката победа од 15–12 против бранителот на титулата европски првак Хрватска. На 21 јануари во четвртиот натпревар, Никиќ го постигнал својот трет гол на турнирот за својата репрезентација во рутинска победа против Романија со 14–5. На 29 јануари, Никиќ го освоил Европското првенство со неговата репрезентација победувајќи ја во финалето Црна Гора со 9–8.[2] Ова му беше трет златен медал на Европските првенства.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Олимпијакос
  • Грчко првенство : 2007, 2008, 2009 година
  • Куп на Грција : 2006, 2007, 2008, 2009 година
Про Реко
Ференцварош
  • ЛЕН Еврокуп : 2017–18
  • Унгарско првенство ( ОБ I ): 2018 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-01-14. Посетено на 2012-01-14.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-14. Посетено на 2022-02-09.