Слободан Најдовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Слободан Најдовски (роден 1961 година во с.Добровени Битолско)[1] е македонски политичар и политички аналитичар. Има завршено високо образование по економски науки, а говори и руски јазик.[2] Бил пратеник во Собранието на Република Македонија како член на ЛДП за време на три пратенички мандати. Тогаш извесен период ја извршувал должноста потпретседател на Собранието на РМ.[3]

Освен политички, Најдовски обавувал и други функции. Во периодот 1990-1994 бил раководител на Битолска Пивара, додека од 1999 до 2002 г. бил директор на ЈП Пазари од Битола. Најдовски моментално пишува колумни за Утрински Весник.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Слободан Најдовски". Собрание на Република Македонија. Посетено на 20 август, 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. "30 пратеници не знаат англиски". Вечер. 3 мај 2007. Посетено на 20 август, 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. "ВМРО ДПМНЕ: Потпретседателот Најдовски да ја закаже конститутивната седница". ИдиВиди. 14 јули 2006. Посетено на 20 август, 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. "Осум битолски пратеници на работ на социјални случаи". Нова Македонија. 2009. Посетено на 20 август, 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]