Прејди на содржината

Слободан Бештиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Слободан Бештиќ (27 март 1964, Панчево, Србија, Југославија) е српски глумец.

Дипломирал на Факултет за драмски уметности 1987 година во класа на професор Предраг Бајчетиќ. Вработен бил во Југословенски драмски театар од 1987 до 2001 година кога преминал во Народен театар во Белград каде и сега е во активен работен однос.

Педагошка работа[уреди | уреди извор]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

  • Награда за најдобар млад глумец во улога на Мориц во Будење на пролетта, МЕС, Сараево 1987 г.
  • Специјална награда за најуспешнено истражување на тетрален јазик, на Мал Стеријин Театар во улога на Вацлав Нижински
  • Дебитантска награда на филмски фестивал во Ниш во улога во филмот „Куќа покрај пруга“ на З. Драгоевиќ
  • Добитник на европска награда за глума „Гордана Косановиќ“, во улога на Салома
  • Награда за најдобра машка улога - Хамлет, југословенски фестивал во Ужице 2004 г.
  • Награда за најдобра машка улога, Хорват, Фестивал на класика во Вршац 2006 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]