Бардачка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сливничка Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бардачка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворОгражден
УстиеПреведенска Река

Бардачка Рекарека во Југоисточна Македонија и притока на Преведенска Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во северниот дел на планината Огражден. По напуштањето на горниот тек, таа го менува името во Сливничка Река, а потоа нејзиниот тек продолжува до вливот во Преведенска Река.[1]

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Реката е богата со вода во текот на целата година. Таа припаѓа на сливното подрачје на реката Струма.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.