Сливница (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Сливница
Сливница се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Сливница
Сливница
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 40°57′32″ СГШ 21°04′53″ ИГД / 
Основни податоци
Име Сливница
Место Сливница
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сливница е археолошки локалитет во преспанското село Сливница. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа во самото село, каде во текот на изградбата на неколку селски куќи биле откривани остатоци од темели на повеќе објекти. Денес на површината може да се забележат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069