Прејди на содржината

Сливенски мост

Координати: 40°32′21.6″N 21°10′59.1″E / 40.539333° СГШ; 21.183083° ИГД / 40.539333; 21.183083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сливенски мост
Γεφύρι Κορομηλιάς
Координати40°32′21.6″N 21°10′59.1″E / 40.539333° СГШ; 21.183083° ИГД / 40.539333; 21.183083
ПреминуваЖелевска Река
МестоСливени, Костурско, Егејска Македонија
Зашт. статусспоменик на културата
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина26 м
Ширина2,8 м
Висина7 м
Најдолг распон16 м
Распони1
Историја
Завршен1865
Местоположба
Карта

Сливенски мост (грчки: Γεφύρι Κορομηλιάς) — стар камен мост северно од селото Сливени, Костурско, Егејска Македонија.

Мостот е добар пример за техничката конструкција на мостовите од XIX век и важен модел за архитектонските решенија во мостоградбата во отоманско време.[1] Според гравираниот натпис од југозападната страна на мостот, на исток од клучниот камен, изграден е во 1865 година. Подигнат е од француски градители во служба на отоманската држава. За изградбата е искористен материјал од постар мост што се наоѓал на истото место.[2][3]

Ова е еднолачен мост со должина од 26 м, ширина од 2,8 м и висина од 7 м. Лакот е широк 16 м. Клиновидните камења кои го образуваат лакот се црни плочи од шкрилец, и само клучниот и гравираниот камен се одвојуваат со својата белина бидејќи се од варовник.[3]

Во 2006 г. мостот е прогласен за споменик на културата.[1]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΝΣΑΚ/21977/629/30-3-2006 - ΦΕΚ 476/Β/17-4-2006“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-04-22. Посетено на 12 јануари 2015.
  2. „Γεφύρι Της Κορομηλιάς“. Τα Πέτρινα Γεφύρια. Посетено на 21 август 2018.
  3. 3,0 3,1 „Βόλτα στα Πέτρινα Γεφύρια του Νομού Καστοριάς“. About Kastoria. 25 февруари 2016. Посетено на 22 декември 2020.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]