Слезина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Слезенка)
Прејди на: содржини, барај
Слезина
Visceral surface of Human Spleen.png
Човечка слезина
Illu spleen.jpg
Spleen
Латински Lien
Греј p.1282
Идентификатори
MeSH Spleen
Дорланди/Елзевир Spleen
TA A13.2.01.001
FMA FMA:7196
Анатомска терминологија

Слезината или слезена (лат. lien) е орган на лимфниот систем. Таа претставува депо - орган и складира крв, а исто така ги отстранува изумрените црвени крвни зрнца. Сместена е на левата, горна страна од абдоменот, зад желудникот и под дијафрагмата. Има две страни од кои едната кон дијафрагмата, а другата кон стомачните органи на која се наоѓа влезен отвор. Од тука влегува слезенска артерија, а излегува слезенска вена.


Gray1217.png