Славјанка (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славјанка
Cast-iron Bridge.JPG
Местоположба
Физички особености
УстиеНева
Должина31 км
Особености на сливот

Славјанка (руски: Славя́нка) — река во Ленинградската област во Русија, притока на Нева. Долга е 31 км со сливно подрачје од 230 км2.

Ова е типична рамничарска река со бавен тек. Почнува да тече од мочуриштата 9 км југозападно од Павловск и тече североисточно кон местото, каде минува низ парковите околу големиот Павловски дворец. Продолжува на север и се влева во Нева кај Рибатское во Санкт Петербург. Кај устието е длабока речиси 1,5 м.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]