Славјанка (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Славјанка
Cast-iron Bridge.JPG
Славјанка во Павловскиот парк, Санкт Петербург
ЗемјаРусија
Слив
Главен изворЛенинградска област
УстиеНева
Сливна повр.230 км2
Физички особености
Должина31 км
ДВР [ru]01040300312102000008975
Славјанка (река) на Ризницата

Славјанка (руски: Славя́нка) — река во Ленинградската област во Русија, притока на Нева. Долга е 31 км со сливно подрачје од 230 км2.

Ова е типична рамничарска река со бавен тек. Почнува да тече од мочуриштата 9 км југозападно од Павловск и тече североисточно кон местото, каде минува низ парковите околу големиот Павловски дворец. Продолжува на север и се влева во Нева кај Рибатское во Санкт Петербург. Кај устието е длабока речиси 1,5 м.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]